הטקסונומיה של ספק

** זהו מאמר שבכוונתי, לפחות, לפרסם בבלוג “שפינוזה”, שמייצג את קהילת הספקנים בישראל. איני יודע אם הם יאהבו את הסגנון, התוכן, או צבע העור של הכתיבה שלי, אבל אף אחד לא יכול לאסור עליי לכתוב את הזבל שלי בבלוג שלי, נכון? גם אם ידידיי הספקנים יטילו ספק באיכות של המאמר, ייתכן שאני אכתוב, ואילו רק בשביל עצמי, מאמרי המשך.

**

הטקסונומיה* של ספק

טקסונומיה, או “תורת המיון”, היא הענף במדעי החיים העוסק בסיווג ובמיון בעלי החיים והיצורים השונים (בין היתר, גם וירוסים, למרות שהדעות חלוקות בכל הנוגע להיותם “יצורים חיים”). במאמר קצרצר זה, אני אנסה להציג טקסונומיה גסה של מיני הספקנים השונים – מניעיהם, מאפייניהם העיקריים, הרקע הפילוסופי והתרבותי שלהם.

“ספקן”, במובן המשמש את קהילת “הספקנים”, הוא לכל הפחות אדם המתיימר לבחון בעין ביקורתית כל קלט מידע המגיע לידיו. כולנו, למעט הפתאים ביותר בינינו, ספקנים לפחות חלק מהזמן. אינני מבשר חדשות מרעישות במיוחד כשאני אומר שה-“ספקנים” בני קהילה זו נמנים עם טקסון אחר לגמרי: ספקנים הם אלה הבוחרים להטיל ספק כל הזמן. ספקנים בוחרים, על בסיס רחב יותר או פחות, לקבל כל פיסת מידע הנחשפת בפניהם עם קורטוב של מלח.

על מנת לסווג את מיני הספקנים השונים, אני אדרש להרבה יותר ממאמר קצרצר, ואיני רוצה להלאות את קוראי הבלוג לפני שאדע לבטח שיש מספיק עניין להכיר יותר לעומק את המלבושים השונים אותם לובשים הספקנים. עליי להתחיל, אם כן, באותו המין המוכר לי ביותר, המין שלי:

א. נטורליסטים

נטורליסט הוא אדם המאמין בקיומו הבלעדי של היקום, ובבלעדיותם של החוקים המושלים בו. המילה “מאמין” נכתבת כאן בהסתייגות. אדם ה”מאמין” במשהו לרוב מחזיק בדעתו מבלי חשיפה מוקדמת לראיות התומכות בדעה זו. מאידך, אין זהו דבר של מה-בכך להכריז שהיקום הנצפה הוא כל מה שקיים. קודם כל, מרבית האנושות סוברת אחרת. מרבית בני-האדם על הכדור הירוק שלנו מאמינים שישנם עולמות, מופשטים או מוחשיים, בהם החוקים אחרים לגמרי, בהם החוויות האפשריות שונות בתכלית מאלה שביקום הקרוב לנו. אין דרך ניסויית “להוכיח” את בלעדיות היקום, וכאן המילה “מאמין” מקבלת לגיטימציה. הנטורליסט, למעשה, מבכר, והסיבות לכך יכולות להיות רבות, להתעלם מהאפשרות שאף אחד מאינספור המיתולוגיות, האגדות, האלים, השדים והרוחות קיימים, ומטעמים לא-אמפיריים – קובע שהם אינם קיימים עד שיהיה ניתן לחוות אותם כאן, בעולם הזה. לעומת אתאיסטים, אגנוסטים ודאיסטים (אלה המאמינים בקיומו של כוח עליון אשר אינו מתערב באופן ישיר בניהול היקום אותו יצר) – נטורליסטים שוללים כל טענה שלא ניתן לבחון אותה ולשלול אותה. עבור אתאיסטים ואגנוסטים, למרות שאלה או שוללים את קיומם של אלים או בוחרים לשבת על הגדר, אינם לפי הגדרה נמנעים מלהאמין ברוחות, ביכולתה הטיפולית של ההומיאופתיה, ברייקי או אפילו בכוחה של התפילה לשנות את גורלם. נטורליסטים, אם כן, הם מטבעם גם אתאיסטים, אך השניים אינם שווי-ערך. נטורליסט שאינו חוטא בצביעות יתבדל מהאתאיסט הקנאי, השולל את קיומו של האל, ייתכן אף מסיבות בלתי-רציונליות. “תראו לי את אלוהים, ואני אהיה נטורליסט מאמין” – הוא יאמר. ספקנים נטורליסטים המשעשעים/מענים עצמם מדי פעם בויכוחים או בשיחות עם סופרנטורליסטים (פחות או יותר ההפך מהנ”ל) סופגים ללא הרף את הטיעון, שהם צרי-אופקים ודוגמטיים באותה המידה כלפיי טענותיהם של פסאודו-מדענים, אנשי דת, הומיאופתים וכו’. מבלי להיכנס לתפלותו של הטיעון, אתן לו קרדיט אחד בטרם ייגמר לי הדיו: נטורליסט טהור, כזה שאכן נאמן לגישתו המוכרזת, דהיינו, שאין שום דבר מלבד הנצפה והנחווה, לא יעצום עיניו למופעו של כל אל או להצלחתו הניסיונית של תכשיר הומיאופתי. בשביל הנטורליסט, כל הקלפים נמצאים על השולחן. המשחק ימשיך, וזאת בתנאי שהיריב יראה שאכן הוא מחזיק בקלפים, ולא רק יטען שהקלפים הבלתי-נראים שבידיו הם סדרה מנצחת. גסי-רוח חסרי-חינוך שכמותי היו מדביקים להם את המוטו, הגס, החצוף, אבל ההוגן:

“put up or shut up”.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: